התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי – דגשים חשובים

העתיד קרוב יותר מאי פעם: אמנם נכון לתחילת 2021 יש די מעט כלי רכב חשמליים בישראל, אבל תוך זמן לא רב מכונית עם מנוע בנזין מרעיש ומזהם תיראה לנו כמו למשל טלפון סלולרי שהוא לא סמארטפון. בקליפורניה אגב כבר עבר חוק לפיו החל מ-2035 תיאסר מכירת כלי רכב עם מנועי בנזין במדינה. הוכחה משכנעת נוספת לכך שהמהפכה כבר מעבר לפינה הוא שווי השוק של טסלה, החברה המזוהה ביותר עם ייצור כלי רכב חשמליים – יותר מ-800 מיליארד דולר (נכון לתחילת 2021), ויותר משווי השוק המשותף של 10 יצרניות הרכב הגדולות ביותר בעולם!

בהתאם גם התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי עומדת להיות פעולה נפוצה יותר ויותר, וכדאי לדעת מהם הדגשים העיקריים בכל מקום שבו ניתן להתקין עמדה כזו – ובפרט בקניונים, בבניינים משותפים ובבתים פרטיים.

עמדות טעינה לכלי רכב בקניונים

גם בעידן הדיגיטלי, כשחלק גדול מהקניות מתבצע אונליין, אנחנו עדיין אוהבים לבלות בקניון. בהתאם זהו מקום אידיאלי להתקנת עמדות הטענת כלי רכב חשמליים – בעל הרכב מגיע למתחם הקניות והפנאי, משאיר את המכונית להטענה וכעבור זמן קצר הרכב מוכן להמשך נסיעה בראש שקט.

הדגש העיקרי לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בקניונים הוא סוג המטענים. בהקשר זה כדאי לדעת שהחלוקה הבסיסית היא להטענה רגילה שאורכת מספר שעות ולהטענה מהירה שעשויה להימשך כ-30 דקות בלבד. באופן טבעי בקניונים יש להתקין עמדות הטענה מהירות, וכך הן יהיו אפקטיביות.

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבניין משותף

אנחנו חיים בבניינים רבי קומות עם אזור חנייה שמשותף לעשרות כלי רכב – מקום טבעי נוסף להתקנת עמדת טעינה למכוניות חשמליות.

חשוב לציין כי נכון לתחילת 2021 עדיין אין התייחסות ספציפית בחוק לאפשרות לבצע את ההתקנה הזו. באופן כללי חוק המקרקעין מאפשר לכל דייר לעשות "שימוש סביר" בשטחים משותפים, כל עוד הוא לא מונע מהדיירים האחרים את השימוש. סביר להניח שככל שנראה יותר כלי רכב חשמליים בכבישים, כך יהיו יותר ויותר נציגויות דיירים שיבינו את הכדאיות של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבניין – לרשות כל הדיירים שירצו בכך (ובתקווה שהשכנים ידעו לנהל את התור לטעינה בלי מריבות מיותרות).

התקנת עמדה בבית פרטי

בעלי כלי רכב חשמליים שמתגוררים בבתים פרטיים ומבקשים למלא את הסוללה של המכונית במהלך הלילה יוכלו להתקין עמדת הטענה במקום שבו חונה הרכב.

עלות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי אינה גבוהה: הבסיס הוא כ-800-1,000 ₪, ועליו יש להוסיף את המחיר של מתיחת קו חשמל מהבית למקום החנייה (כולל חציבה או תעלות כדי שהכבל לא יהיה חשוף). גם כשיש צורך בהוספת לוח תלת פאזי או בשדרוג תשתית החשמל, המחיר יגיע לכל היותר ל-2,500-5,000 ₪ – והחיסכון בעלות השימוש השוטף ברכב יכסה את ההשקעה תוך זמן קצר.