חשיבותו של ליווי משפטי בהליך קנייה או רכישת דירה

רכישה ומכירה של דירה/בית מגורים הינה על פי רוב העסקה בעלת ההיקף הכלכלי המשמעותי ביותר בחיי משק הבית הממוצע בישראל. תחום המקרקעין הינו תחום מורכב אשר מסתעף לתתי תחומים מרובים, החקיקה והפסיקה משתנות באופן תדיר, נתון המחייב את עורכי הדין העוסקים בתחום קניית דירה או מכירת דירה למקצועיות, יסודיות ויכולת להתעדכן באופן שוטף בכדי לתת ללקוחותינו שרות טוב ומקצועי בתחומי המקרקעין.

כל זאת, בתוספת הפרשות המרובות אליהן אנו נחשפים חדשות לבקרים בתחומי המקרקעין (עוקץ כזה או אחר, נוכלויות זיופים וכו'), מחדדות ומדגישות את הצורך והנחיצות בעבודה עם עו"ד מקרקעין מקצועי ובעל ניסיון, אשר יבחן את העסקה בכלים מקצועיים וטכניים ויפעל בכדי להגן על האינטרסים של לקוחותיו, תוך כדי ליווי וייעוץ עד לסיום העסקה ורישומה במשרדי רשם המקרקעין (טאבו).

מחפשים עורך דין לקניית דירה או מכירה?

מחפשים עורך דין למכירת דירה או קניה? אנו ממליצים בחום על עורך דין מקרקעין גיל אדר. משרדו יודע ללוות אתכם לאורך כל הדרך, תוך התייחסות לצרכים הספציפיים של כל לקוח ולקוח, וזאת בשקיפות מלאה עד לסיום העסקה על הצד הטוב ביותר. לייעוץ מקצועי ושירות משפטי קבעו פגישת ייעוץ דרך האתר http://www.adar-law.co.il ויחזרו אליכם בהקדם.

כיצד נראה הליך ייצוג עורך דין מקרקעין בעסקת נדלן של קנייה או מכירת דירה:

  • בשלב הראשון נפגשים עם הלקוחות בכדי לתאם ציפיות וכוונות, בפגישה זו אוספים כמה שיותר מידע ומבינים את רצון וצורכי הלקוחות (מידע כגון: פרטי הנכס, גוש חלקה, כתובת, מחיר, מימון, תנאי תשלום, זכויות בניה, היטלים, בעלות על הקרקע, תכולה, מצבת נכסים, מקור הנכסים, מועדי עסקאות קודמות  וכיו"ב).
  • בשלב השני – הסכם המכר/רכישה:
  1. התייחסות לבדיקות מקדמיות טרם הרכישה/מכירה (זהות הצדדים, סטאטוס הנכס וכו').
  2. בדיקת הזכויות המשפטיות בנכס (אישור זכויות עדכני, עיקולים שעבודים וכו').
  3. בדיקת מצבו התכנוני של הנכס (ועדה מקומית, זכויות בניה, היטלים, חריגות וכו').
  4. בדיקה פיזית של הנכס, התאמתו לאישור הזכויות כולל הצמדות (חניה מחסן וכו').
  5. תכנון לוחות זמנים לעסקה – מועדי התשלומים, משכנתא (מימון מגורם אחר),ומסירת חזקה בנכס.
  • בשלב השלישי מעבדים את הנתונים שנתקבלו מהבדיקות שבוצעו, לאור נתוני הבדיקות ורצון הלקוחות, מנוסח חוזה המכר ומתקיים משא ומתן עם עוה"ד המייצג את הצד השני לעניין הפרטים הטכניים והמהותיים לעסקה. לאחר שמגיעים להסכמות, אנו מעבירים את הנוסח המוצע לאישור הלקוחות, כאשר מתקבל האישור לנוסח, נפעל לתיאום מועד לחתימת החוזה.

למועד החתימה חשיבות רבה, על פי רוב במעמד החתימה ישלם הרוכש תשלום ראשון בהמחאה בנקאית לטובת המוכר, המחאה זו נשמרת אצל עורך דין למכירת דירה מטעם המוכר עד לרישום הערת אזהרה לטובת הרוכש. בנוסף, יחתמו במעמד זה שטרי המכר/העברת זכות שכירות וייפוי הכוח הנדרשים, וכן, טופסי הדיווח לרשויות מיסוי מקרקעין. במקביל, פרטי העסקה ידווחו בתוך 30 יום רשויות למיסוי מקרקעין.

לאחר חתימת החוזה מבוצעות פעולות מרובות על ידי עוה"ד של הצדדים, כל אחד על פי דרישות החוק הנדרשות ממנו, עורך דינו של המוכר ידווח לרשויות מיסוי מקרקעין בדרך של הגשת טופס מש"ח, ניתן לדווח על ידי טופסי מש"ח מסוגים שונים בהתאם לעסקה ולפרטי ונתוני המדווחים.

במקביל, יפעל עורך דינו של המוכר להשגת האישורים אשר ידרשו לצורך העברת הזכויות בנכס לרוכש וביניהם – אישור עירייה/רשות מקומית בדבר העדר חובות והעדר היטל השבחה, ייפוי כוח בלתי חוזר מצד המוכר, אישור כדין ממס שבח ועוד (לרוב, עד המצאת כלל האישורים הנדרשים, יישאר סכום כסף אשר נקבע בחוזה בחשבון נאמנות של עוה"ד של המוכר).

העו"ד של הרוכש ירשום הערת אזהרה לטובת הרוכש במשרדי רשם המקרקעין (טאבו). וכאשר יתקבלו כלל האישורים והמסמכים הרלוונטיים מצד המוכר, יפעל עורך הדין לרישום הזכויות בנכס אצל רשם המקרקעין (טאבו) ויביא את העסקה לידי סיום עם רישום פרטי לקוחותיו כבעלים של הזכויות הקנייניות בנכס כלפי כולי עלמא.